patrtit.jpg
Image 1.png
Image 2.png
Image 3.jpg

HEDÁTE ZAMĚSTNÁNÍ ?

Pomůže vám náš regionální katalog


DEJTE O SOBĚ VĚDĚT

Potřebujete vlastní webové stránky? Chcete vytvořit originální logo, navštívenky, letáky, plakáty, pohlednice, Pf nebo jinou propagaci? Kontaktujte grafické studio Rasgraf
MUDr. Tomáš Lebenhart je vyznavačem "Celostní medicíny" Jeho ordinaci naleznete ve Vídeňské ulici proti prodejně Unicos


Diagnostikujte a harmonizujte své tělo pomocí přístroje OBERON


and.jpg
geopark-mapka-verze-prazdna.jpg
Jak u nás fungují bezpečnostní pojistky, aby se do vedení státu nedostali lumpové? Republika je přeci jejího lidu a politici ji mají spravovat k jeho prosoěchu. Je tedy dostatečně ošetřeno, že se neohýbá ústava, zákon a dobré mravy?

.Nejsem právník, ale i jako obyčejný člověk jsem se zamyslel nad možností, že se našim příštím premiérem stane Andrej Babiš. Zajímá mne, jestli vůbec má právo se o tento post ucházet. Jistě víte, že už byly problémy s jeho jmenováním ministrem financí v současné vládě. Pouhým „selským rozumem“ sepisuji základní parametry, které by takový člověk měl splňovat:

  • měl by mít české občanství
  • neměl by být trestně stíhán
  • měl by mít bezpečnostní prohlídku NBÚ
  • měl by mít negativní lustrační osvědčení
  • měl by být zvolen lidem

Všechny další náležitosti jsou vlastně zahrnuty v bezpečnostní prohlídce nebo v osvědčení.Začal jsem tedy pátrat na internetu, jak to u nás chodí, a nestačil jsem s divit.

Těžko už si vzpomenete na holedbání premiéra Miloše Zemana. Sestavil vládu a prohlásil, že její členové dobrovolně projdou bezpečnostními prověrkami. Premiér si musí být tedy jistý, že by jeho tým prověrkami bez potíží prošel. Připomeňme si ale třeba historii ministra zahraničí Kavana, známého pod jménem Kato, angažmá ministra financí Svobody a jeho bývalé poradkyně Snopkové v podniku Liberta, členstvím v KSČ poznamenaného ministra vnitra Grulicha. V jeho úřadu pracoval pan Vašíček, spoluautor akce Norbert z 80 let, plánu na realizaci pracovních táborů pro disidenty. Zajímavý je i Grulichův poslanecký asistent Josef Špaček. V okrese Jihlava na něj dodnes vzpomínají jako na ideologického garanta politiky násilné kolektivizace v 50. letech. Prostě zůstalo jen u prázdných slov. Dnes je Miloš Zeman prezidentem a jeho přístup se nezměnil. Bezpečnostní prověrkou neprošel nejprve kancléř Vratislav Mynář, pak šéf vojenské kanceláře Hradu Rostislav Pilc…

(27. 10. 2013

Praha – Hradní kancléř Vratislav Mynář si musí urychleně udělat bezpečnostní prověrku potřebnou pro výkon své funkce, v opačném případě jako šéf prezidentské kanceláře skončí.)

Nakonec neskončil dodnes a nedavno dokonce oslavil na hradě megalomanské padesátiny.

V kauzách kolem bezpečnostních prověrek prezidentových mužů se ovšem jaksi zapomíná na to, že ji nemá ani sám Miloš Zeman. Ten přitom v rámci své funkce přichází do styku i s informacemi označenými jako přísně tajné.

Osoba, která má mít přístup k utajovaným informacím stupně utajení Důvěrné, Tajné nebo Přísně tajné, musí být držitelem platného osvědčení příslušného stupně, které vydává NBÚ po provedení bezpečnostního řízení (prověrky). Toto se nevztahuje pouze na zákonné výjimky, avšak vedoucí Úřadu vlády mezi tyto výjimky nenáleží,“

Přijde mi směšné, že bezpečnostní prověrku nemusí mít povinně ministři, ani prezident, ale musí ji mít všichni zaměstnanci armády (tedy i třeba civilní stavební technik na správě budov) nebo změstnanci jaderných elektráren.

A co vlastně taková prověrka zkoumá?

Posuzování bezpečnostní způsobilosti trvá podle stupně prověření (důvěrné – tajné - přísně tajné) tři až devět měsíců, Národní bezpečnostní úřad přitom ze zákona zvažuje zejména „bezúhonnost, osobnostní způsobilost a spolehlivost“. Zkoumá se, zda se dotyčný nedopustil „závažné nebo opakované činnosti proti zájmům České republiky,“ „činnosti, spočívající v potlačování základních práv a svobod, anebo podpory takové činnosti“ či zda nejsou jeho „majetkové poměry zjevně nepřiměřené řádně přiznaným příjmům.“ Za bezpečnostní riziko zákon č. 412/2005 označuje také zařazení do složky bývalé Stb, užívání jiné identity nebo pravomocné odsouzení pro trestný čin.

Není tedy tohle zarážející?

Ano, ministři nejsou prověřováni vůbec, vyplývá to ze zákona, kde je uveden seznam osob nejvyšších funkcionářů, kteří prověrku nepotřebují. To je například prezident, členové vlády, poslanci, soudci, předseda Nejvyššího kontrolního úřadu atd.,“ vysvětlil Tomáš Kadlec. Kandidáti na prezidenta v přímé volbě také nebyli prověřováni. Prezidenta bychom neměli možná dodnes.

Takže bezpečnostní prověrka, jak jsem se dočetl, je v našem státě celkem zbytečná věc a povinnost ji mít porušuje sám prezident republiky u svých podřízených. No nevadí, máme tady ještě lustrační osvědčení. Ovšem to platilo jen do příchodu Miloše Zemana na hrad.

I když působení zatím poslední vlády začalo opět tímto líbivým prohlášením:

31. 10. 2013

Praha – Negativním lustračním osvědčením a bezpečnostní prověrkou od Národního bezpečnostního úřadu se při nástupu do funkce musí prokázat každý vysoký úředník státní správy.

 

Ale byl tady Andrej Babiš. Mocný oligarcha, který drží Zemana na vodítku a Sobotku měl v hrsti, protože ten chtěl být premiérem za každou cenu a bez Babiše to nešlo. A tak se na hradě dohodlo, že Andrej bude Ministrem financí i bez lustračního osvědčení a sněmovna rychle schválí novelu služebního zákona. Stalo se. Sice bylo podáno trestní oznámení na SOBOTKU I NA ZEMANA A TEN PRVNÍ BYL DOKONCE I ODSOUZEN K POKUTĚ, ALE TA MU BYLA ODPUŠTĚNA!!

Pod službním zákonem byla v balíku dalších zákonů ukryta i novela lustračního zákona. A od té doby nemusí mít premiér, ministři, ani jejich náměstci žádné lustrační osvědčení.

 

Výsledkem tak byla situace, kdy státní kase šéfoval slovenský oligarcha a bývalý „prý“ nespolupracovník STB a člen KSČ v brutálním střetu zájmů se svým podnikáním, který za pomoci celní a finanční správy likvidoval svou konkurenci a bez lustračního osvědčení a bezpečnostní prověrky byl zároveň místopředsedou bezpečnostní rady státu.

 

NEPŘIJDE VÁM TO TROCHU JAKO V KOCOURKOVĚ?

 

Radek Sedláček, 29.8.2017

WEBOVÉ STRÁNKY PODLE VAŠEHO PŘÁNÍ

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one