patrtit.jpg
Image 1.png
Image 2.png
Image 3.jpg

HEDÁTE ZAMĚSTNÁNÍ ?

Pomůže vám náš regionální katalog


DEJTE O SOBĚ VĚDĚT

Potřebujete vlastní webové stránky? Chcete vytvořit originální logo, navštívenky, letáky, plakáty, pohlednice, Pf nebo jinou propagaci? Kontaktujte grafické studio Rasgraf
MUDr. Tomáš Lebenhart je vyznavačem "Celostní medicíny" Jeho ordinaci naleznete ve Vídeňské ulici proti prodejně Unicos


Diagnostikujte a harmonizujte své tělo pomocí přístroje OBERON


and.jpg

EET (Elektronická evidence tržeb) trochu z jiného pohledu

Ministr financí Babiš za podpory všehoschopné ČSSD připravují definitivní likvidaci svobody při podnikání. EET můžeme také chápat jako předstupeň kompletního zrušení hotovostních plateb.
Nedávno jsem se setkal s logickým názorem, že celá daň z příjmu fyzických osob je nesmysl. Nepřináší do státního rozpočtu prakticky téměř nic, protože ji v podstatě celou spotřebují finanční úřady na mzdy svých zaměstnanců a na provoz svých budov a kanceláří. Zavedení EET si vyžádá další nárůst administrativy a výdaje na technické zázemí. Babiš plánuje přijmout dalších 80 celníků a 200 úředníků finančních údajů. Samozřejmě budou zapotřebí operativní technické čety zajištující bezproblémový provoz a odstraňování případných poruch. Takže i kdyby se stal zázrak a skutečně se dařilo vybrat více daní, už dopředu víme, kde se rozplynou.
Živnostníček je v jiné situaci. Stát použije na technické výdaje peníze, které mu vydělali právě ti drobní. A ti drobní si ještě navíc budou muset vydělat na své technické vybavení, aby mohli vyhovět šíleným nápadům vládnoucích politiků. Babiš neví, o čem mluví, když tvrdí, že si tyto náklady budou moci odečíst. Živnostník si ale bude muset nejdříve koupit jakési zařízení, které bude minimálně dvakrát předražené, spolu s komunikačním softwarem, který opět nebude nejlevnější a poté je bude moci odečíst od základu daně z příjmu, pokud ovšem bude nějakou mít. A co internetové připojení?! Jaké jsou měsíční poplatky? A pak je tady fakt, že jsou tisíce živnostníků bez internetu a znalostí IT a PC. ASMP (Asociace malých a středních živnostníků) si objednala studii, ze které vyplývá, že náklady na zavedení EET by firmičky mohly přijít až na 3 miliardy korun. Dále lze počítat s cenou čtyři až deset tisíc za upgrade pokladního místa. K této ceně bude třeba připočíst návštěvu technika, což představuje investici v řádu tisíců korun. Dalším započteným nákladem jsou telekomunikační poplatky za přenesená data, přičemž podle studie ASMP se jedná až o sto milionů korun měsíčně.
Odborníci na IT se shodují, že systém, který má v jediné vteřině obsloužit řádově statisíce operací bude natolik nákladný na hardware, ale i software, že nebude stát stovky milionů, ale miliardy !!! Kolik desítek, stovek, tisíců špičkových IT specialistů bude systém vyvíjet, a udržovat v provozu?? Náklady na špičkového IT specialistu jsou více jak 1500,-Kč na hodinu!!!
Zkušenosti z jiných zemí navíc hovoří o tom, že tyto pokusy nezvedly výběr daní, Protože se sice vybralo více na podnikatele, ale od méně lidí, protože zavedení EET donutilo spousty drobných živnostníků ukončit podnikání. Statistiky o tom nehovoří, ale výsledek jde logicky do záporných čísel, protože ti, kteří se živili sami se přesunuli na úřady práce a stali se pobírači dávek v nezaměstnanosti.
SLOVENSKO
Slovensko zavedlo registrační pokladny s fiskální pamětí v roce 2008 a v roce 2013 systém doplnilo o účtenkovou loterii. Z údajů slovenského MF vyplívá, že účtenková loterie pomohla zvýšit vybrané DPH za rok 2013 pouze o 0,17 procenta. Celkově se na DPH za rok 2013 vybralo 4,74 mld. eur a účtenková loterie k tomu přispěla 7 až 8 miliony eur.  Navíc zájem o loterii klesá. Slovensko mělo výběr DPH v sedmi letech 4x horší a 3x lepší, přičemž lepší byl i v roce 2010 (oproti roku 2013, kdy byla zavedena loterie).
CHORVATSKO
Tady se není před zavedením EET čeho chytit protože před rokem 2013 se DPH v Chorvatsku vybírala pouze pro některé produkty, nebyla vůbec zavedena evidence. Chorvatsko proto zavedlo registrační pokladny zároveň se vstupem do EU v červenci 2013. 
Přesto se můžeme z Chorvatska poučit
V Chorvatsku se výběr daní nezvýšil. Ministr, který systém v Chorvatsku k 1. 1. 2013 zavedl, byl v květnu 2014 odvolán a v červnu 2014 vyloučen ze socialistické strany.
Aby stát donutil živnostníky násilím k tomuto EET nesmyslu, musel nasadit dráby. V Chorvatsku proběhlo celkem 35 tisíc kontrol. Za 1 rok až 8 kontrol trvajících jeden a půl dne v jedné firmě.  Co to znamená v praxi? Úředník úřaduje, zaměstnanci se věnují jemu místo zákazníkům a firma přichází o zakázky. Znamená to více administrativy pro stát. Ministerstvo financí ČR „počítá s nárůstem kontrolorů o cca 900 lidí“. S nárůstem administrativy na straně kontrolovaných podnikatelů ale nikdo nepočítá.
Sankce jsou likvidační
Pokud kontrolor v Chorvatsku najde nesrovnalost byť 6 Euro s elektronickým výjezdem, hned zavře provozovnu, nebo přijde likvidační pokuta. „17 procent kontrol končí pokutou, nebo zákazem činnosti“, což je 1000 případů z 35 tisíc kontrol. Pokuty se udělují za nesouhlasící stav pokladny, ale i za chybné DPH, nevydání účtenky, ale třeba i za chybný čas vydání, chybou je i částka 0 Kun a špatný název zboží.
Technické problémy
Od zavedení registračních pokladem je v Chorvatsku přetížena webová 3G síť, která se využívá pro přenos dat pokladen. Pokud síť nefunguje, nese odpovědnost za dodání dat podnikatel, i když to nemohl ovlivnit. Navržený model řešení - „při výpadku sítě do dvou sekund, dodáte data s odstupem 48hod“ apod. – který navrhuje MF ČR, je jen další komplikací. Nedávný kolaps Registru řidičů je jen důkazem toho, že ani Česká republika není připravena na provozování takto komplexního systému.
Velmi rozšířené je nakupování v různých eshopech. Přes to, že už tento kontrakt je sám o sobě elektronický, v souvislosti s evidencí tržeb jde o další nemalé komplikace.
Jaká je realita? Vybudování systému bude na straně státu korupčním systémem a na straně živnostníků likvidační.
Babiš plánuje 30,000 kontrol navíc ročně. V Chorvatsku je v systému evidováno pouze 74000 podnikatelů, když u nás jich má být více než 600000.
Možná by měl stát nejprve začít u sebe a vymítit konečně korupční tunely a tunýlky, do kterých odtékají naše daně. Chtějme, ať stát uplatní stejný bič i sám na sebe!
 
Přitom máme neblahé zkušenosti  i s projekty titěrnými proti EET, jako jsou registr vozidel, systém pro úřady práce a sociálku, které kolabovaly dlouhé měsíce. A co OpenCard, co Zdravotní karty, co Sociální karty pro důchodce?
Pokud jako já nesouhlasíte, můžete se připojit k petici:
http://www.petice24.com/petice_proti_elektronicke_evidenci_treb_a_ikan_ivnostnik
 

 
chor.jpg
WEBOVÉ STRÁNKY PODLE VAŠEHO PŘÁNÍ

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one