patrtit.jpg
Image 1.png
Image 2.png
Image 3.jpg

HEDÁTE ZAMĚSTNÁNÍ ?

Pomůže vám náš regionální katalog


DEJTE O SOBĚ VĚDĚT

Potřebujete vlastní webové stránky? Chcete vytvořit originální logo, navštívenky, letáky, plakáty, pohlednice, Pf nebo jinou propagaci? Kontaktujte grafické studio Rasgraf
MUDr. Tomáš Lebenhart je vyznavačem "Celostní medicíny" Jeho ordinaci naleznete ve Vídeňské ulici proti prodejně Unicos


Diagnostikujte a harmonizujte své tělo pomocí přístroje OBERON


and.jpg
(25. listopadu 2016  Radek Sedláček)

2. září 1954 se v Bratislavě narodil Andrej Babiš. Člověk, který lhal, lže a bude lhát a který chtěl, aby mu patřilo všechno. A v tom mu má pomoci Elektronická evidence tržeb. Pojďme se spolu podívat na příběh tohoto paskvilu. Jestli vám i po přečtení následujících řádků přijde EET jako „Dobře odvedená práce“, pak se udavte koblihou.
 
bb.jpg
26. října 2013 se Babiš stává poslancem českého parlamentu
 
29. ledna 2014 se za přispění prezidenta Zemana stává 1. místopředsedou vlády a ministrem financí. Krátce nato začíná přes odpor většiny lidí, zejména drobných podnikatelů a živnostníků protlačovat do života zákon o EET. Rozšířil mezi lidi třídní nenávist tvrzením, že všichni kradou. Lhal o zázračných výsledcích v Chorvatsku, vyhrožoval, zastrašoval.
 
10.2.2016 Jan Hamáček proti jednacímu řádu sněmovny ukončil předčasně rozpravu o EET a neumožnil 14 opozičním poslancům přednést své návrhy k tomuto zákonu. Zákon byl nezákonně přijat.
Místopředsedkyně hnutí ANO Jaroslava Jermanová v debatním pořadu České televize přiznala, že vládní koalice ve středu při hlasování o elektronické evidenci tržeb (EET) cíleně porušila jednací řád. „My jsme byli dotlačení do situace, kdy nám nic jiného nezbylo,“ řekla Jermanová
Babiš: Diskuse se točila v kruhu, je dobře, že to skončilo
"Opozice měla velký prostor, odpověděl jsem na všechny dotazy, už jsme se ale točili v kruhu. Je dobře, že to skončilo," řekl ministr Andrej Babiš (ANO) novinářům.

13. července 2016 Jsem v suchu, v e-shopu nepřijímám hotovost a tak se mě elektronická evidence tržeb (EET) netýká. V tomto omylu ještě stále žije mnoho českých e-shopařů. Skutečnost je ale jiná, část z nich musí povinně začít elektronicky evidovat od prvního března 2017.
Elektronická evidence tržeb se týká se všech internetových obchodů, ve kterých můžou zákazníci platit kartou (i přes internet).
Oddechnout si můžou jen ty e-shopy, kterým klienti posílají peníze výhradně bezhotovostním převodem. Elektronická evidence tržeb se jich netýká.

25. července 2016  Politici zjišťují, že s příchodem online pokladen (EET) bude spropitné navíc třeba evidovat.
„Pokud je příjemcem spropitného podnikatel, jedná se o příjem ze samostatné činnosti, který podléhá evidenci tržeb a zároveň by se měl řádně zdanit,“ uvedla pro server ECHO24 tisková mluvčí ministerstva financí Gabriela Štěpanyová. Obsluha tedy bude muset spropitné zadat do poklady stejně jako zbytek tržby a elektronicky zaevidovat. Zákazník pak spropitné uvidí i na účtence.
Jiná je ale situace, pokud se podnikatel rozhodne ponechat spropitné personálu. V takovém případě e-tržbám nepodléhá. I tak se však musí danit. „Pokud jsou příjemci spropitného zaměstnanci, jedná se z pohledu zákona o daních z příjmů o příjem přijatý v souvislosti s výkonem závislé činnosti, a jako takový podléhá dani z příjmů fyzických osob,“ vysvětluje Štěpanyová.
 
15. srpna 2016 Šéf státní kasy Babiš upozorňuje, že je rozdíl v tom, pokud si spropitné nechává personál nebo pokud jde do kapsy majitele. Ať už celé, či částečně. „Jestliže si ho nechává číšník nebo barman, tedy zaměstnanec?! Nic se nemění. Pořád to stejné. Tedy – neeviduje se!! Ano, čtete správně, neeviduje se. Což neznamená, že by se nemělo danit,“ uvádí Babiš.
„Nechává-li si spropitné plně nebo částečně majitel restaurace? Eviduje se. Ano, tento případ může být v praxi poněkud kostrbatý, protože účtenka za konzumaci už bývá vystavena, ale odpovídá to principu, že to je příjem z podnikání, tedy tržba, která se má evidovat. I když se jmenuje spropitné,“ dodal Babiš.
Babiš: Budeme hodní, pokuty za EET hned tak nebudou
Ministr financí se však pustil i do uklidňování hospodských. V případě, že dojde k výraznému zvýšení jejich tržeb po zavedení EET, nebudou se prý postihy první dva měsíce udělovat. Tedy většinou, tvrdí nyní Babiš.

29. srpna 2016 Elektronická evidence tržeb se v první fázi nebude týkat části stánků s občerstvením. Ministerstvo financí, které dosud výjimky odmítalo, totiž překvapivě přišlo se zúžením okruhu podnikatelů. Podle expertů to ale představuje prostor pro obcházení zákona
 

13. října 2016 Nedílnou součástí projektu elektronické evidence tržeb (EET) bude také udavačský web. Na něm budou mít lidé možnost nahlásit podnikatele, který jim nevydal účtenku, aby jej pak daňový úřad mohl potrestat.

 
20. října 2016 Většina oslovených výrobců pokladních systémů nabízí podnikatelům na svých výrobcích tlačítko, které účtenku umožní vytisknout, ale neposílat do centrálního systému. Argumentují tím, že v různých fázích náběhu EET podnikatel nemusí ještě evidovat všechny druhy tržeb. Připouští, že tlačítko bude možné i zneužít.
Když v prosinci hospodský prodá zákazníkovi cigarety, účtenku za ně ještě nemusí posílat na finanční správu – maloobchodní prodej se eviduje až od března. Co s tím, když si hospodský koupil novou pokladnu na EET a na ní teď tiskne všechny účtenky? Hospodskému tak stačí zmáčknout tlačítko, účtenka vyjede, ale bez speciálního kódu a finanční správa se o transakci nedozví. Připouští, že je to zneužitelné. „Je na podnikateli, jak k tomu přistoupí,“ říká Wantulok.
 
23. listopadu 2016 - Ukazuje se, že ani 43 hodin projednávání v Poslanecké sněmovně nestačilo na to, aby pochopil, že elektronická evidence tržeb je špatně. Otec EET, vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) totiž ve středu na koaliční radě navrhl, že by z povinnosti vydávat účtenky mohli být vyjmuti podnikatelé s paušální daní a ročními příjmy do 250 tisíc korun a e-shopy. Babiš jako ministr financí selhal.

25. listopadu 2016 ČOI doporučuje, aby si zákazníci nechávali vystavovat dvě účtenky.Doklad o zakoupení musí být na vyžádání poskytnut, připomíná ČOI, a to v okamžiku zakoupení výrobku nebo poskytnutí služby. Účtenka pak slouží třeba i jako doklad pro účely reklamace, kdy zákazník může prokázat zakoupení daného výrobku či objednání služby. (Zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele). Doklad o prodeji má totiž obsahovat informace, o jaký výrobek nebo službu se jedná a za jakou cenu byl výrobek prodán nebo služba poskytnuta. Vedle toho musí obsahovat i identifikační údaje prodávajícího, tedy jméno a příjmení nebo název nebo obchodní firmu a identifikační číslo (IČO).Oproti tomu doklad k EET tento údaj ze zákona obsahovat nemusí. Proto ČOI spotřebitelům doporučuje, aby trvali na vydání dvou účtenek. Inspekce však připouští variantu, že podnikatelé na účtenku o EET vytisknou i údaje, které ze zákona musí obsahovat doklad o zakoupení. V takovém případě se zákazníci mohou spokojit s jednou účtenkou.

1. prosince 2016 . EET se spouští naostro

Novela se však nestihne přijmout do doby, než původní zákon začne platit, není zatím jasné, zda budou muset drobní podnikatelé určitou dobu v systému EET své tržby evidovat, nebo zda dostanou nějakou výjimku.


Nejasnosti ohledně EET 
Systém EET však v současnosti naráží na řadu problémů. Někteří podnikatelé nemusí vědět, co mají nebo nemají evidovat: "Definice toho, kde jsou hranice toho co ještě se evidovat nemusí a co už ano totiž zatím ministerstvo nevydalo a tak spolky rybářů, myslivců či fotbalistů nemají 100% jistotu, zda když uspořádají ples, budou muset tržby z prodeje jídla a pití evidovat či nikoli. Jeden ples ročně prý nevadí, kde je ale ona pomyslná hranice, veřejnosti přesně sděleno nebylo," uvádí Aleš Pošpíšil ze serveru FinExpert.cz. 
Způsoby, jak obejít EET: 
 1. Neevidovat: Neevidovat pomocí EET je nejsnadnějším, ale také nejméně prozíravým způsobem, jak se EET vyhnout. Pokud podnikatel nebude evidovat a finanční úřad na něj vede spis společně s přiznáním k DPH, kde patří do skupiny předmětu činnosti „Ubytování“ či „Stravování“, pak bude v případě neevidence velmi snadno odhalen. Neevidovat ale teoreticky mohou noví plátci s tím, že se zařadí do jiné skupiny, která nepodléhá EET, nebo nezačnou evidovat vůbec. Znovu riskují poměrně vysoké postihy. 
 2. Dvě pokladny: Dalším, sofistikovanějším způsobem je použít dvě pokladny s tím, že na EET bude napojená jen jedna. Problémem může být neohlášená kontrola finančního úřadu a výrazně odlišná data oproti jiným provozovnám, které se také mohou stát důvodem kontroly.
 3. Kluby a spolky: Propíraným způsobem je pochopitelně obcházení prostřednictvím založení komunitních spolků, zaměřených například na pití a stravování. Problémem je v podstatě administrativní náročnost – každý, kdo bude chtít konzumovat a vyhnout se EET, se bude muset stát členem spolku. V minulosti byl tento způsob uplatňován například u vý(pro)herních automatů, kdy byla zakládána sdružení „veselého hraní“. V tomto případě se ale může ministerstvo financí opírat o judikáty, které byly v těchto případech vydány.
 4. Výpadky internetu: Nedostatečné internetové připojení, které neustále padá, je dalším způsobem, který podnikatelé mohou použít. Finanční správa ale bude porovnávat chování provozoven s jinými subjekty. V případě kontroly může Finanční správa argumentovat tím, že si měl podnikatel zajistit stabilnější internetové připojení.  
 5. Úprava softwaru a tlačítko „neposílat“: Některé účetní programy už umožňují neevidovat část tržeb prostřednictvím EET. Analytici předpokládají, že tento způsob bude nejvíce využíván a umožní nejvíce tržeb jednotlivých provozoven skrýt. Je také administrativně a finančně méně náročný než v případě dvou pokladen, zároveň také  majitel provozovny bude mít absolutní kontrolu nad evidencí. Majitel by například mohl prostřednictvím mobilního telefonu kontrolovat, kdy je zapnuté odesílání dat prostřednictvím EET a například v případě návštěvy štamgastů či různých uzavřených akcí (například svateb) evidenci vypnout. Zákazník si ale platnost své účtenky může ověřit pomocí FIK kódu a poté podnikatele "udat". 
Pokuty a sankce u evidence tržeb
V případě, že fyzická osoba, fyzická podnikající osoba či právnická osoba závažným způsobem úmyslně ztíží nebo zmaří evidenci tržeb, lze jí uložit pokutu až do výše 500 000 Kč
Konkrétní rozsah pokut a sankcí je pak následujicí:
Podnikatelé, jak právnické, tak fyzické osoby, se mohou prohřešit nesplněním těchto povinností a dostat za ně následující pokuty:
 • zaslat datovou zprávou údaje o evidované tržbě správci daně, (až 500 tisíc Kč)
 • vystavit účtenku tomu, od koho evidovaná tržba plyne, (až 500 tisíc Kč)
 • umístit informační oznámení, (až 50 tisíc Kč)
 • zacházet s autentizačními údaji nebo certifikátem pro evidenci tržeb tak, aby nemohlo dojít k jejich zneužití. (až 50 tisíc Kč)
Pokud kontrola zjistí zvlášť závažné porušení povinnosti zasílat údaje o evidované tržbě nebo vydávat účtenky, nařídí okamžité
 • uzavření provozovny nebo
 • pozastavení výkonu činnosti, při které dochází k evidenci tržeb.
WEBOVÉ STRÁNKY PODLE VAŠEHO PŘÁNÍ

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one