patrtit.jpg
Image 1.png
Image 2.png
Image 3.jpg

HEDÁTE ZAMĚSTNÁNÍ ?

Pomůže vám náš regionální katalog


DEJTE O SOBĚ VĚDĚT

Potřebujete vlastní webové stránky? Chcete vytvořit originální logo, navštívenky, letáky, plakáty, pohlednice, Pf nebo jinou propagaci? Kontaktujte grafické studio Rasgraf
MUDr. Tomáš Lebenhart je vyznavačem "Celostní medicíny" Jeho ordinaci naleznete ve Vídeňské ulici proti prodejně Unicos


Diagnostikujte a harmonizujte své tělo pomocí přístroje OBERON


and.jpg
Víte, že 1. máj je tradiční český svátek zamilovaných, který má původ v české tradici? Tomuto tradičnímu svátku na našem území zřejmě mohly předcházet keltské svátky Beltain, nebo germánský svátek bohyně Walpurgis. Tyto svátky oslavovaly první květnový den (spíš noc) jako čas plodnosti.
Co se tedy vlastně má stát v tento den? Je to prosté, každá žena by měla být políbena pod rozkvetlou třešní (v případě nouze jakýkoli jiný rozkvetlý strom), aby následující rok neuschla. Jiný výklad říká, že bude mít díky polibku krásu po celý další rok. V dnešní uvolněné době se nám může zdát neuvěřitelné, že dříve byl polibek velmi intimní záležitostí a žena mohla být políbena pouze svým mládencem. Polibek byl automaticky považován za předzvěst svatby.
A co s tím má společného májka? Tenhle zvyk pochází z Anglie a právě z výše zmiňovaného keltského svátku Beltain. Mladík vystavěl pod okny své milé  májku a pokud byl v okolí i jiný nápadník, měl za úkol májku zničit a vyměnit za svou vlastní. U nás stavíme jednu velkou májku v každé obci. Zdobení a stavění májky byl rituál s přesnými pravidly. Májky se mezi vesnicemi kradou, nebo porážejí pouze v noci z 1. na 2. Května, což pro postiženou obec znamená ostudu.
Oslavy 1. Máje jako svátku práce, jak jej známe my, mají naopak svůj původ v USA a vůbec nijak nesouvisí se starobylou českou tradicí. V roce 1886 se 1. květen stal dnem boje za osmihodinový pracovní den v USA. Na to pak bezprostředně navazovaly tragické události v Chicagu, kde došlo ke střetům s policií a následné justiční vraždě pěti předních anarchistů, popravených 11. listopadu 1887. Na jejich památku probíhaly po celých USA 1. května 1888 demonstrace. S návrhem udělat ze svátku práce celosvětovou událost přišli francouzští odboráři. Socialisté prosazovali v kapitalistické části světa na tento den volno v práci, zatímco východní komunistický blok jej začal používat jako demonstraci blahobytu a souhlasu s režimem. A tak se pořádaly masové oslavy, mávátka, transparenty s budovatelskými hesly, alegorické vozy. Pamatuji, jak města měla své prvomájové organizační štáby, které přidělovaly jednotlivým podnikům a školám hesla. Technické služby zaplavily celé Československo srpy a kladivy a portréty soudruhů Leninů a Gottwaldů. Účast byla povinná od nejmenších až po důchodce, aby západ viděl nadšení pracujícího lidu. Přes to všechno, to byla docela zábava, i když první máj byl zřejmě důvodem pro udělení největšího počtu třídních a ředitelských důtek ve školách.
K Prvnímu máji se začala hlásit i katolická církev, která jej roku 1955 zasvětila sv. Josefu Dělníkovi.
Je jedno, který z důvodů si v tento den vyberete k olavě, hlavně si jej užijte v klidu, pohodě a veselí.     R. Sedláček
 
 
Stavění májky
Stavění májky
Psaní vápnem před domy
Psaní vápnem před domy
Polibek pod rozkvetlou třešní
Polibek pod rozkvetlou třešní
Komunistický 1.máj
Komunistický 1.máj
WEBOVÉ STRÁNKY PODLE VAŠEHO PŘÁNÍ

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one