patrtit.jpg
Image 1.png
Image 2.png
Image 3.jpg

HEDÁTE ZAMĚSTNÁNÍ ?

Pomůže vám náš regionální katalog


DEJTE O SOBĚ VĚDĚT

Potřebujete vlastní webové stránky? Chcete vytvořit originální logo, navštívenky, letáky, plakáty, pohlednice, Pf nebo jinou propagaci? Kontaktujte grafické studio Rasgraf
MUDr. Tomáš Lebenhart je vyznavačem "Celostní medicíny" Jeho ordinaci naleznete ve Vídeňské ulici proti prodejně Unicos


Diagnostikujte a harmonizujte své tělo pomocí přístroje OBERON


and.jpg
Pojďme se společně vrátit v čase. Zamysleme se nad významem a funkcí tohoto prostoru. Existuje předpoklad, že domy kolem klatovského náměstí mívaly podloubí? Nasvědčuje tomu přesah ulic ústících na náměstí a fakt, že půdorys centra se nezměnil. Tento přesah zřejmě umožňoval snadný vstup do podloubí. Nabízí se podobnost s náměstím v Českých Budějovicích. V Klatovech ovšem nejsou o tomto podloubí žádné zmínky, ani archeologické nálezy. Nabízí se vysvětlení v častých požárech města a v jeho původní dřevěné zástavbě. Při budování kamenných domů již zřejmě nebyla podloubí obnovena.
 
Scan0031.jpg
Na ryncích se konávala shromáždění sousedů, scházívalo se tu měšťanské i žoldnéřské vojsko, konaly se vojenské prohlídky (mustruňky), byli zde vítáni významní a vzácní hosté. Také se na náměstí konaly masopustní a jiné zábavy, slavnostní průvody, tance a soutěže.
Kašna přitahovala na náměstí pozornost jako první.. Do kašen mistr rúrák neboli rourník hnal vodu po dřevěných rourách. Původní kašna byla nezdobená, jen z otesaných dubových klád. Stávala výš než ta dnešní a byla posunuta směrem před menzu Již od 15. století se stavěly kašny jako umělecké práce. Říkalo se jim „Klenot města“ V Klatovech to byla mosazná vana s antickým altánkem na kterém byla panna mouřenínka z jejíchž prsou tryskala voda.
U kašny na rynku bývalo vždy dost života. Sedaly tu ženy, které posluhovaly donášením vody, sem chodily dívky s putnami a džbery pro vodu; za nimi sem přicházeli mladíci a bývalo tu zvláště pod večer mnoho veselého hlaholu.
Na klatovském náměstí stával kromě kašny ještě pranýř, který byl zřejmě umístěn v horní části náměstí přibližně před radnicí. Ne pro ozdobu, ale pro trest a strach Trestanci byli na čas přikováni na pranýři pro hanbu světskou. Pranéře bývaly pro větší posměch vystrojeny směšnými, nemotornými hlavami a "maňasy", jazyk vyplazujícími a křiklavými barvami pomalovány.
Obyčejného všedního vzezření městským rynkům dodávaly krámy a krámečky, jež umístěny byly na zdech domovitých, ba i na zdi rathouzní, na pilířích při loubích.
náměstí 11.jpg
náměstí tyrš.jpg
beneš.jpg
kastrol.jpg
Tento význam si náměstí uchovávalo v podstatě neustále až do roku 1948. S nástupem komunismu se zrušili i živnostníci a zemědělci. Takže trhy přestaly existovat a veřejné shromažďování lidu bylo nežádoucí s výjimkou oslav 1. Máje jako svátku práce pracujícího lidu vedeného Komunistickou stranou Československa. A tak se z náměstí stalo jedno velké parkoviště.
 
2.jpg
náměstí 55.jpg
Rok 1989 přinesl změny. Ne, že bychom zázračně zbohatli a vyrovnali se západu, ale alespoň mluvit můžeme otevřeněji. Demonstrace tzv. "Sametové revoluce" sice v Klatovech začaly před divadlem, ale velmi záhy se přesunuly na náměstí. Ano, na náměstí se demonstrovalo vždy. V roce 1968, v roce 1989 a když je potřeba, deostruje se i dnes.
nám.jpg
HRU2714a2_1989.jpg
925.jpg
Nová doba vrátila klatovskému náměstí starý význam. Opět se zde konají trhy, veselice, koncerty a spousta dalších zábavných i charitativních akcí.
2.jpg
5KODAK EXPRESS - Tigas s.r.o. - (2).jpg
klatovy-na-jedne-lodi-280612-002_galerie-980.jpg
klatovy-klus-11041422_denik-380.jpg
Před pár lety vypsala radnice výběrové řízení a soutěž na rekonstrukci náměstí. Toto téma  současnosti hýbe veřejným míněním občanů.
Na proměnu klatovského náměstí a jeho okolí předložilo svoje návrhy osm týmů architektů, které se zúčastnily architektonické soutěže „Cena Petra Parléře“. Předmětem soutěžních návrhů byla změna náměstí Míru, přilehlé Divadelní ulice a radničního dvorku. A návrhy to byly věru roztodivné. Labyrintem počínaje a slunečními hodinami konče.
 
klatovy_081211_denik-380.jpg
klatovy_101111_004_denik-380.jpg
klatovy_navrh_7_002_denik-380.jpg
klatovy_vizualizace_004_denik-380.jpg
klatovy1_221211_denik-380.jpg
osvetleni.jpg
Tady se dostáváme k osvětlení náměstí. Nové sloupy vypadají humpolácky. Lidé je přirovnávají k osvětlení fotbalového stadionu. Ovšem výsledek prověří až čas. Eiffelova věž byla v době svého vzniku považovaná za ohyzdnou a dnes je symbolem nejen Paříže.
Veřejné osvětlení je tvořeno 16 ks  nových atypických sloupů na nové pozici, 9 sloupů má výšku 10 m, 7 sloupů 7 m. Moderní výkonné reflektory umožňující stmívání, osvětlení vybraných památkových objektů, náladové osvětlení RGB reflektory a nové sloupy osvětlení s výkonnými reproduktory. To vše přinesla rekonstrukce veřejného osvětlení a ozvučení, která má stát čtyři miliony 400 tisíc korun. Na projektu se podílela městská architektka Ing. Eva Brandtová a realizaci ve výběrovém řízení získala místní firma Invest tel s.r.o.


 
2014-10-02 15.16.44.jpg
2014-10-02 15.16.59.jpg
V neposlední řadě musím zmínit i nově situovaná parkovací místa na náměstí. Kladně hodnotím parkování po obvodu náměstí, které má logiku, ale naopak jakoukoli logiku postrádá umístění výjezdu z parkoviště naproti KB. Je to totiž nejkritičtější místo na náměstí vůbec. Nechápu, jak někoho mohlo napadnout právě tohle řešení. Ještě bych snad bral, kdyby v tomto místě byl vjezd a výjezd naproti barokní lékárně, ale takhle je to asi nejhorší možné řešení a dopravní nehody během prvního týdne provozu mi dávají za pravdu.
Obrázek 6.jpg
parkování.jpg
WEBOVÉ STRÁNKY PODLE VAŠEHO PŘÁNÍ

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one