patrtit.jpg
Image 1.png
Image 2.png
Image 3.jpg

HEDÁTE ZAMĚSTNÁNÍ ?

Pomůže vám náš regionální katalog


DEJTE O SOBĚ VĚDĚT

Potřebujete vlastní webové stránky? Chcete vytvořit originální logo, navštívenky, letáky, plakáty, pohlednice, Pf nebo jinou propagaci? Kontaktujte grafické studio Rasgraf
MUDr. Tomáš Lebenhart je vyznavačem "Celostní medicíny" Jeho ordinaci naleznete ve Vídeňské ulici proti prodejně Unicos


Diagnostikujte a harmonizujte své tělo pomocí přístroje OBERON


and.jpg
Chcete vědět, jaký je plat vašeho poslance? Tak to máte smůlu. Jejich příjmy jsou tak nepřehledné, že byste si museli najmout detektivní agenturu. V médiích se stále mluví o zvyšování mzdy poslanců, popřípadě probleskne zmínka o náhradách, ale výsledek nám zákonodárci úspěšně tají.

Takže si na to tak trochu posvítíme. Základní plat poslance byl 55 900 Kč, po úpravě  63 400 Kč. Ale tím to samozřejmě nekončí. Pak tu máme různé výbory, komise atd, které přináší poslancům další příjmy. O “funkce navíc”, které zvedají základní plat, skutečně není nouze. Celkem se jich rozděluje v současné sněmovně 233 (jen ve výborech je to 108 placených pozic), takže se opravdu dostane na každého. Dalším způsobem, jak si přilepšit k základnímu platu poslance, je stát se předsedou nebo místopředsedou některého z podvýborů. Těch je ve Sněmovně celkem 47, což zaručuje poslancům 81 potenciálních placených pozic (předseda inkasuje ke svému platu navíc 11 400 a místopředseda 5 700). Pro úplnost nesmíme zapomenout, že dalšími placenými posty jsou šéfové komisí Poslanecké sněmovny, šéfové vyšetřovacích komisí či vedoucí stálých delegací PSP. Takže už teď netušíme, jaký má který poslanec plat a to jsme se ještě nedostali k poslaneckým náhradám.

Náhrady je nutno rozdělit do dvou skupin. Ty, které se hradí fakturací jako služba (náklady na asistenta, bydlení v Praze, telefony a expertní posudky), tedy prostředky, které poslanec nedostává, ale platí je přímo Poslanecká sněmovna třetím osobám a poslanec je tedy nedostává do ruky ani na účet.(Někteří poslanci si ovšem často berou za asistenty někoho z rodiny) A potom náhrady, které dostane poslanec jako součást mzdy. Těmi jsou cestovné a náhrada za provoz kanceláře. Poslanci inkasují paušální náhradu cca 8300 Kč na dopravu a poté další příplatky na cestovné, které se vypočítávají podle vzdálenosti jejich bydliště vzhledem k Praze. Jejich výše je určena mezi 40-60 procenty základního platu, jde tedy v zhruba o nějakých 25 tisíc. ( Premiér Sobotka o tom ví své, když si jako jihomoravský poslanec nechával proplácet nájem bydlení v Praze ve výši 17 tisíc korun a přitom si pouze papírově držel trvalé bydliště ve Slavkově u Brna.) Také jsou propláceny “prokázané výdaje” na dopravu při zahraničních cestách a výdaje na ubytování v tuzemsku i zahraničí. Dále mohou poslanci počítat s proplacením odborných a administrativních prací (zhruba 14 tisíc), stravování apod. při zahraničních cestách a také na ubytování v Praze, je-li poslanec odjinud. Tyto výdaje však nejsou přísně vzato zcela konkrétně zákonem kvantifikovány.

Poslanecké náhrady v číslech:
  • stravné a reprezentace - 99 600 Kč ročně/ 8 300 Kč měsíčně
  • na administrativu a odbornou práci - 155 184 Kč ročně/ 12 932 Kč měsíčně
  • cestovné - 248 400 až 373 200 Kč podle vzdálenosti bydliště - průměr 310 800 Kč ročně/ 25 900 Kč měsíčně
  • na kancelář - 170 400 až 386 400 Kč podle velikosti obce - průměr
    278 400 Kč ročně/ 23 200 Kč měsíčně
  • na ubytování pro mimopražské - 204 000 Kč ročně/ 17 000 Kč měsíčně
  • na asistenty - 430 560 Kč ročně/ 35 880 Kč měsíčně
  • telefon 84 000 Kč ročně/ 7 000 Kč měsíčně

Už jste zmateni jak lesní včely? Bude hůř. Spousta poslanců je ještě upíchnuta v různých představenstvech a dozorčích radách. Ve státem ovládaných firmách se dozorčí rada schází častěji - většinou jednou měsíčně, v soukromých třikrát či čtyřikrát do roka. V přepočtu odměn na člena rady a zasedání zjistila Mf dnes  v r.2008 značné rozdíly.Odměny činí od třiceti do více než dvě stě tisíc korun na jedno zasedání.
Poslanci si také nemusí lámat hlavu s nemocenskou. Kdyby si vzali neschopenku, tak mají také první tři dny neplacené a další 60% platu. Poslanci a senátoři  ale nemusí nic. Oni prostě do Sněmovny nepřijdou, v lepším případě se omluví.Většinou ale nedělají ani to. Proč také? Nikdo je nekontroluje, nikdo po nich nevyžaduje předložení neschopenky, dokonce po nich nikdo ani nevyžaduje sdělení a doložení důvodu, proč se nedostavili do práce. A nikdo je za absence ani nepostihuje.
No řekněte, jak mohou tihle lidé tvořit zákony, když žijí v úplně jiném světě???

                          Radek Sedláček 20.11.2014
 
 
 

 
WEBOVÉ STRÁNKY PODLE VAŠEHO PŘÁNÍ

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one