patrtit.jpg
Image 1.png
Image 2.png
Image 3.jpg

HEDÁTE ZAMĚSTNÁNÍ ?

Pomůže vám náš regionální katalog


DEJTE O SOBĚ VĚDĚT

Potřebujete vlastní webové stránky? Chcete vytvořit originální logo, navštívenky, letáky, plakáty, pohlednice, Pf nebo jinou propagaci? Kontaktujte grafické studio Rasgraf
MUDr. Tomáš Lebenhart je vyznavačem "Celostní medicíny" Jeho ordinaci naleznete ve Vídeňské ulici proti prodejně Unicos


Diagnostikujte a harmonizujte své tělo pomocí přístroje OBERON


and.jpg
Úplný zákaz heren? Nesmysl
 
 „Pokud radnice řekne: dobře, my veškerý hazard vymýtíme, aby to lidi nelákalo, přistupuje tak k nim jako k nesvéprávným osobám,“ říká v rozhovoru pro MF DNES psychiatr Pavel Konečný, odborník na hráčskou závislost.

Přečetl jsem dost článků o problematice heren a hráčské závislosti od doby, kdy město Klatovy začalo omezovat provozní doby restaurací. Sám alkohol nepiju, protože se dokážu z domu dostat pouze autem a automaty nehraju, ani nesázím. Přesto se mi nelíbí, že mne někdo chce omezovat. Když se například vrátím ve tři ráno z Plzně a chci si v klidu vypít kávu nebo colu, mám prostě smůlu a to mi vadí.

 
dsc_5274.jpg
Jsem pravidelným návštěvníkem baru, u kterého je i herna a vidím, co je to za lidi, kteří denně vhazují peníze do beden. Odhadem 80% jsou to narkomani, zlodějíčci a další, kteří žijí z různých sociálních dávek. Tady přeci může město přistoupit k sankcím. Herny jsou opatřeny kamerovým systémem a jejich provozovatelé jistě umožní příslušným městským orgánům provádět namátkové kontroly těchto videozáznamů. Pokud na nich bude odhalen pobírač dávek, pak bych navrhl dávky vyplácet formou poukázek a stravenek. Navíc tito hráči jsou zároveň pachateli většiny drobných krádeží ve městě, takže městská policie má formou videozáznamů i velmi podrobnou databázi potencionálních lumpů.
Část lidí hraje pouze, když předtím požije alkohol. Opět odcituji názory P. Konečného:

„V naprosté většině jde o materiální problémy a další negativní důsledky, které s sebou hráčství nese. Dluhy, následné exekuce majetku, konflikty se zákonem, negativní reakce rodiny, rozpad partnerského vztahu nebo problémy v práci. Jedním z nejdůležitějších znaků závislosti je to, že způsobuje negativní důsledky v životě závislého člověka.
Závislost na automatech se často pojí s problémy s alkoholem. Řada pacientů přijde s tím, že má problém s automaty a poté, co si spolu podrobně pohovoříme, zjistíme, že nikdy nehrají střízliví. K automatu jdou výhradně tehdy, pokud mají něco vypitého.
Domnívám se, že lidé jsou v naprosté většině svéprávní. Měli by nést odpovědnost za své jednání, ta by neměla být přenášena na někoho jiného. To by jen podporovalo jejich závislost. Pokud radnice řekne: dobře, my veškerý hazard vymýtíme, aby to lidi nelákalo, přistupuje tak k nim jako k nesvéprávným osobám.
Myslím, si, že lidé mají možnost svobodné volby jak žít svůj život. Ale na druhou stranu by nemělo docházet k tomu, že město podporuje automaty jen proto, že z nich má ekonomický zisk.“


Samozřejmě, například v okolí škol nebo v centrech by v žádném případě být neměly. Z takových prostor by měly být herny co nejdřív vytlačeny. Ale z toho, co jsem vyčetl, zákazem základní problém nevyřešíme. Začnou vznikat černé herny, nebo provozovny, které se pokusí zákon obejít.  Opět kousek citace:

„V současnosti je velký problém i se sázkařskými kancelářemi a internetovým sázením, kde se tipují výsledky sportovních utkání. Spousta lidí, kteří za mnou chodí, mají potíže tohoto charakteru.“


A další zprávy, které jsem nalezl na internetu:

„Boj měst o zákaz hazardu narazil. Tam, kde radnice herny zakázaly, zakládají totiž provozovatelé občanská sdružení. Kdo se stane jeho členem, může hrát dál. Ke hře stačí třeba i kartička s falešným jménem. Na rozdíl od občanských sdružení musejí legální herny z automatů odvádět poplatky - 20 procent z tržeb a za každý den provozu 55 korun. Státu tak mohou unikat až stovky milionů korun.
část přístrojů nahradily vědomostní automaty zvané kvízomaty.“
 
„Tam, kde automaty zakázali, ubyla sice kriminalita, policie zato řeší jiné případy. Například v Klatovech už padají trestní oznámení, začaly se tam totiž objevovat herny na černo. Podnikavci obcházejí zákazy různě, třeba uzavřením podniku cedulkou – jen pro členy, nebo odstraněním automatů do úklidové místnosti. Při největším zátahu proti nelegálním hernám v Česku zabavila policie loni skoro 300 automatů.  
"Obce jsou na křižovatce, buď si vyberou, že budou regulovat herní průmysl, anebo ho odevzdají mafii a černému podnikání."

Takže závěrem můj názor. Nikdy jsem neuznával krajní meze. Vím, že pravda bývá někde uprostřed. Osobně bych hazard nepodporoval povolováním dalších heren, ale pokusil bych  se regulovat počet automatů ve městě (vím o problematice povolování VLT). Zachoval bych zákaz heren v blízkosti škol a nemocnic. Herna v sousedství úřadu (např ČSSZ) by mi nevadila. A Městská policie by měla provádět kontroly, jestli nehrají pobírači dávek a pokud ano, vyvodit důsledky.
 
zpráva z tisku z 1.9.2014
Kvůli nelegálnímu sázení na internetu veřejné rozpočty ročně přicházejí asi o 600 milionů korun, spočítal Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Státní dozor nad loteriemi je podle něj neúčinný a neefektivní. Úřad také podal trestní oznámení kvůli výdajům ministerstva financí za informační systém pro státní dozor.
http://tn.nova.cz/clanek/zpravy/domaci/stat-neumi-dohlizet-na-loterie-utikaji-nam-stamiliony.html
WEBOVÉ STRÁNKY PODLE VAŠEHO PŘÁNÍ

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one