patrtit.jpg
Image 1.png
Image 2.png
Image 3.jpg

HEDÁTE ZAMĚSTNÁNÍ ?

Pomůže vám náš regionální katalog


DEJTE O SOBĚ VĚDĚT

Potřebujete vlastní webové stránky? Chcete vytvořit originální logo, navštívenky, letáky, plakáty, pohlednice, Pf nebo jinou propagaci? Kontaktujte grafické studio Rasgraf
MUDr. Tomáš Lebenhart je vyznavačem "Celostní medicíny" Jeho ordinaci naleznete ve Vídeňské ulici proti prodejně Unicos


Diagnostikujte a harmonizujte své tělo pomocí přístroje OBERON


and.jpg
EU_mapa1.png

Bezprostředně, po referendu Britů o vystoupení z EU jsem také podlehl euforii davu a požadoval podobné referendum i u nás. Nikdy jsem nesouhlasil s názorem, že lidé jsou hloupí a vím, že vzdělání ještě nezaručuje inteligenci. Navíc jsem schopnost správného rozhodnutí davu podpíral známými pokusy:

 

V roce 1906 navštívil Galton jeden venkovský trh. K atrakcím patřila i soutěž o to, co nejpřesněji odhadnout váhu vystaveného býka. Lidé kupovali losy a psali na ně svůj odhad. Osm set lidí farmáři a laici, uvážliví a zbrklí, vzdělanci a prosťáčci; prostě jako v demokracii. Galton sesbíral losy, vypočetl, jak by tipovala masa, kdyby byla „jedna osoba“ a očekával naprosto zcestný odhad. Ale mýlil se on. Skutečná váha byla 1.198 liber a „hloupá masa“ tipovala 1.197 liber.

V moderní psychologii byly prováděny obdobné experimenty. Kate H. Gordonová nechala 200 studentů opakovaně srovnat předměty podle váhy. Skupinové rozhodnutí bylo na 94 procent přesné. Pouze pět členů skupiny odhadovalo přesněji než celek, ale nebyli to nikdy ti samí. Skupina byla naproti tomu vždy ve špičkové formě. Většina tedy rozhoduje přesněji než jakkoliv excelentní menšina. V knize Jamese Surowieckiho „The Wisdom of Crowds“ najdeme celou řadu dalších příkladů.

No jo, ale byl by ten odhad váhy tak přesný, kdyby tipující slyšeli ze všech stran, že zrovna tohle plemeno má extrémně těžké kosti, tlustou kůži, nebo velký jeden ze žaludků? Asi ne. A poslední dvoje volby mi dodaly dostatek důkazů o tom, jak je snadné s lidmi manipulovat, jakým hloupostem a lžím jsme ochotni nejen věřit, ale je také šířit dál. Naše společnost není zralá pro zásadní rozhodnutí, protože její většina reaguje na titulky, nikoli na obsah a jakékoli důkazy, které se jí nehodí k jejímu přesvědčení, šmahem odmítá.

Další skutečností, která dokázala obrátit můj původní názor, je stav toho, co nám tady dnes vládne. Nezpochybňuji výsledky voleb, ale cítím snahu jisté části politiků, o upevnění svých pozic i za cenu nevratných změn ústavy. Děje se to všude tam, kde se postupně ujímá moci diktatura. Autoritativní vůdce státu využije referenda k legitimizaci své moci (schválení převratu, prodloužení funkčního období; k tomu přistoupili nejnověji např. vládci některých zemí Střední Asie či v roce 2014 Putin po anexi Krymu).

Pro referendum je velmi důležité, jaké mu jsou nastaveny parametry. A to by měly v rukou právě tyto strany. Snadno může dojít k jevu, kterému se říká:

 Paradox obrácení účinku menšinového hlasu

Rozhodnutí přijaté v referendu je závazné, jsou-li splněny všechny tyto podmínky (příklad):

  1. Hlasovala pro něj většina zúčastněných voličů

  2. Hlasovalo pro něj alespoň 25 % všech oprávněných voličů

  3. Hlasování se zúčastnilo alespoň 35 % všech oprávněných voličů

Představme si nyní případ, kdy se referenda zúčastní pouze 25 % oprávněných voličů a všichni hlasují „ANO“. Třetí podmínka není splněna, a proto z referenda závazné rozhodnutí nevzejde. Přijde-li však dalších 10 % oprávněných voličů, kteří všichni hlasují „NE“, dosáhne účast požadované hranice 35 % a výsledkem referenda je závazné rozhodnutí „ANO“. Odevzdané hlasy „NE“ tedy paradoxně vedou k závaznému přijetí rozhodnutí „ANO“.

Znovu se musím vrátit k informacím, které je nutné znát, pro zodpovědné rozhodnutí. Co se vám vybaví při pohledu na vlajku EU? Dotace, žárovky, okurky a migranti. Jenže to je žalostně málo. Musíme si také uvědomit, že víc než 80% exportu z ČR směřuje do zemí EU. Že spousta našich lidí pracuje v zahraničí a o tuto příležitost by zřejmě přišli. Podle ekonomů by se životní úroveň snížila o třetinu. Nejsem ekonom, tak nemohu tvrdit, že je to pravda, ale vzhledem ke stavu našeho průmyslu mi to přijde celkem logické. A zemědělství na tom není o moc lépe. Navíc už samotná možnost czexitu vyvolává nedůvěru například u Japonců, kteří hrozí odchodem z našeho trhu. A pak vidím problém v poloze České Republiky. Pokud by spolu s námi neodešlo z unie několik dalších států, octli bychom se v dokonalé izolaci. Británie je obklopena mořem. Švýcarsko zas není zdevastováno budováním komunismu a následně pokřivené demokracie komunistickými pohrobky.

Závěrem chci napsat, že lidé jsou schopni rozhodovat v referendu a nejsou hloupí. Nebezpečí je v těch, kteří budou manipulovat a překrucovat informace. Pak ani sebechytřejší génius nerozhodne správně.


 

Radek Sedláček 8.2.2018

 
WEBOVÉ STRÁNKY PODLE VAŠEHO PŘÁNÍ

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one