patrtit.jpg
Image 1.png
Image 2.png
Image 3.jpg

HEDÁTE ZAMĚSTNÁNÍ ?

Pomůže vám náš regionální katalog


DEJTE O SOBĚ VĚDĚT

Potřebujete vlastní webové stránky? Chcete vytvořit originální logo, navštívenky, letáky, plakáty, pohlednice, Pf nebo jinou propagaci? Kontaktujte grafické studio Rasgraf
MUDr. Tomáš Lebenhart je vyznavačem "Celostní medicíny" Jeho ordinaci naleznete ve Vídeňské ulici proti prodejně Unicos


Diagnostikujte a harmonizujte své tělo pomocí přístroje OBERON


and.jpg
čnb.jpg

R. Sedláček
Včera (čtvrtek 30.3.2017) rozhodla bankovní rada ČNB o pokračování intervencí a oslabování koruny.

Z naší republiky se stala montovna polotovarů zahraničních firem. A aby tyto firmy u nás dále montovaly, potřebují levnou pracovní sílu, tedy slabou korunu. A právě k tomu slouží intervence ČNB. Vláda prostřednictvím této instituce udělala z naší republiky rozvojovou zemi, ve které prakticky neexistuje výroba a ve které nezůstává zisk z prodeje konečného produktu. I to je důvod propastného rozdílu v cenách a mzdách mezi ČR a sousedním Německem.

 

Ekonomičtí analytici se shodují, že koruna je vůči euru podhodnocená, a to o celých 30%. Co to znamená selským pohledem? Zjednodušeně řečeno, že každý pracující čech má měsíčně o 30% menší mzdu, protože by si mohl koupit jakékoliv zboží o 30% levněji. Takže kdo bere 15 tisíc měsíčně, mohl by brát 19.500 Kč. Za rok tedy je intervencí okraden o 54 tisíc a protože intervence běží pátý rok, už to dělá víc jak čtvrt milionu. Za to už se dá něco koupit že.

V širším pohledu to ale také znamená, že například veškeré stroje na té nejvyšší technologické úrovni, které by naší ekonomice pomohly významně zvýšit produktivitu, by se daly nakoupit o 30% levněji.

V diskuzi na čt24 s bývalou členkou ČNB Evou Zamrazilovou padly zajímavé údaje. Skutečný a reálný kurz koruny vůči euru je 18 Kč / 1 €. Ten nelze rychle realizovat, naši ekonomiku by převálcovala z EU silně dotovaná a různými administrativními opatřeními upřednostňovaná výroba ve „starých zemích EU“, ale skutečně použitelná by byla směná hodnota 23 Kč/ 1 €. Přesto ale ČNB počítá s kurzem koruny po ukončení intervencí maximálně na 25,50/1 €. Budou snad intervence pokračovat utajeně ????

Ono se ukazuje, že ukončit intervence není jednoduché, jako je zahájit. Hrozí totiž ohromné mnohamiliardové škody zejména eráru, tedy státní kase. Spekulanti skoupili státní dluhopisy a při posílení kurzu koruny se pěkně prohneme při jejich proplácení. Opět použiji selský rozum a vidím, že Babišovy zázračné výsledky s hospodařením se někam ztrácí, protože dojde k skokovému nárůstu státního dluhu. Na růstu zahraničního dluhu má největší podíl nárůst počtu bankovních dluhopisů, které drží zahraniční subjekty.

Na základě svévolného a idiotského zásahu ČNB tady máme daleko větší malér. Vrátit českou korunu do reálné hodnoty a volného kurzu. Protože ČNB vlastně zrušila volnou směnitelnost koruny, mohou následovat ekonomicky jen dva scénáře. Buď se změníme na bankovně–komunistický stát, kdy stát a ekonomiku bude řídit ČNB a skončíme nejdéle do deseti let tak, jako skončili komunisté v roce 1953 u nás, respektive v roce 1956 v NDR, Polsku a Maďarsku, anebo bude muset přijít síla, která smete dnešní bankovní radu ČNB a opět zavede volně směnitelnou korunu.

Podíváme li se po světě a pokusíme se najít něco srovnatelného, pak tady máme jeden příklad. Japonští bankéři se při podobném kroku také domnívali, že to bude na rok či dva a nakonec to byly dvě dekády – tedy víc než dvacet let. Těm se ostatně říká „ztracené dekády“ a při nich se Japonsko propadlo z čela světové ekonomiky mezi státy neustále se potácející v ekonomických krizích, se státním dluhem ve výši 240 % HDP. Jediný, kdo na tom v Japonsku vydělal, byli centrální bankéři a na ně napojené oligopoly a monopoly.

 

Kdo tedy konkrétně vydělává na intervencích u nás?

Největším exportérem byla automobilka Škoda Auto, tedy vlastně firma Volkswagen. Druhým největším tuzemským exportérem je energetická společnost RWE, vlastně INNOGY Česká republika vlastněná RWE Global. Na dakších místech jsou firmy FOXCONN CZ, majitel Jižní Korea, Agrofert Holding, Alpiq Energy SE, Toyota, Peugeot, Citroën Automobile Czech, Unipetrol, Panasonic AVC, Moravia Steel a Arcelor Mittal Ostrava.

A banky, těm se taky daří.

V roce 2015 dluh České republiky v druhém čtvrtletí meziročně vzrostl o 137 miliard korun. Celkový dluh 2,9 bilionu korun tvoří 66,4 procenta hrubého domácího produktu země. Vyplývá to z předběžných údajů ČNB..A zisk bank v Česku je opět rekordní.Bankám a spořitelnám stoupl za 3. čtvrtletí 2015 souhrnný čistý zisk meziročně o 3,9 mld. na 54,14 mld. Kč. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka.

ČNB zašpuntovala přirozený ekonomický růst.

 

WEBOVÉ STRÁNKY PODLE VAŠEHO PŘÁNÍ

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one